Endüstri Mühendisi ve Tekstil Sektörü

Endüstri Mühendisliği ve tekstil sektörü öncelikle ülkemizde endüstri mühendislerinin çalıştığı sektörleri sonuçlarına bakarak yazımıza başlayalım.

Endüstri Mühendislerinin Çalıştığı Sektörler

  1. %13 Otomotiv
  2. %10 Tekstil
  3. %10 Üretim & Endüstriyel Ürünler
  4. %6 Bilişim
  5. %4 Finans

Tekstil sektöründe çalışan endüstri mühendisi sonuçları %10 olarak bir dilim. Birde Endüstri mühendisleri hangi departmanlarda çalışır ona bakalım.

Endüstri Mühendislerinin Çalıştığı Departmanlar

  1. %19 İş Geliştirme ve Planlama
  2. %13 Üretim ve İmalat
  3. %11 Mühendislik
  4. %6 Kalite
  5. %6 Yönetim

Büyük bir kısmı iş geliştirme ve planlama departmanlarında çalışmak üzere aranıyor. Tekstil sektöründe ise bu planlama iş geliştirme nasıl oluyor peki biraz bundan bahsedelim.

Bir tekstil firmasında dikim bölümünde çalışıyorsanız iplik kısmından tutun boyama baskı ve kesime kadar sizi ilgilendiriyor, benim işim sadece dikim gerisi beni ilgilendirmez diyemiyorsunuz diğer imalat işleri aksar ve size gelmezse dikecek ve sevkıyat yapabileceğiniz her hangi bir ürün olmuyor ne yazık ki 🙂

Örneğin elinizde 50,000 adet bir Tişört siparişiniz var planlama ve iş geliştirmeci olarak sizin önünüze geldi sipariş formu, ne zaman dikileceği ve sevkıyat olacağı sipariş formunda yazıyor sizde elinizdeki işlerin yoğunluğuna göre dikim hazırlıklarını planlıyorsunuz. Bu planınızın ilk yapılması gerektiği tabi ki siz sadece bu tişörtün sadece dikim kısmının planlamasını yapıyorsunuz ama sizin tüm imalathanelerin planlamasını yapmanız gerekli en azından orada planlama yapan diğer takım arkadaşınızla ortak çalışmanız gerekli. Diğer tarafta küçük bir aksama sizin ve müşteriye ulaşmasına engel olmaya fazlasıyla yetecektir. Buda yönetim tarafından sizin kötü bir planlamacı olduğunuzu gösterir, siz benim ile ilginiz yok deseniz de aynı gemide olduğunuz için hepinizi etkileyecektir. Bu şekilde yaşanan bir aksaklığı telafi etmek için müdürünüz son kısım olan dikim bölümünün daha hızlı ürün çıkartmasını ister verimi elinizden geldiği kadar artırmak için uğraşır bandlarınızın adetlerinin yükseltilmesi istenir, daha öne aynı tişörtün dikiminde saatte 200 veren bir bandın yetişmesi için 250 verilmesi istenir aynı kişi sayısı ile bunun olma olasılığı çok düşüktür, şayet kaliteli ve düzgün tişörtler çıkartmak ise amacımız. Bu rakamları çıkarttık diyelim kalitede %10-20 gibi tamir işi çıkar ise sizin yapmış olduğunuz performans artırımının hiç bir anlam ve önemi kalmayacaktır. Bunların yaşanmaması için genel bir planlama ve çok iyi bir takım çalışması gereklidir, siz elinizden geldiğince planlarınızı düzgün yapın tek bir imalat olarak hiç bir önem taşımaz.

Bitti mi işimiz kumaş gelince peki ?

Biter mi, ipliği, biyesi, aksesuarı (düğme, fermuar vb), etiketi, yıkama talimatları, paketleme için poşeti, kolisi ve birde koli bandı 🙂 bunların temini sizin planlamanız da yer alıyor, bir tanesi olmaması demek işlerin aksaması hatta durması demek oluyor.

Bir tişört de bulunması gereken tüm gereksinimleri tamamladıysanız artık üretime hazırsınız.

Sıra geldi bantların kurulumuna bunu damı biz yapacaz diyebilirsiniz ! Bilmenizde fayda var kötü bir bant kurulumu günlük çıkacak adetlerin düşmesini sağlar buda sizin planlamanızı etkileyecektir. Düzgün bir bant kurulumu kaliteli ve hızlı üretim demektir. Bantlarınızı kurdunuz ve üretim başladı işin kaç günde biteceğini artık kesin olarak hesaplayabilirsiniz, nasıl mı bantlarda çalışan arkadaşların yaptıkları 10-15 işten alacağınız etütler ile, iyi bir etüt size kesin verileri verir bu verilerle ile ne yapmanız gerektiğini daha net görürsünüz. Yapılan etütler size banttaki aksaklıkları gösterir sizinde böylelikle doğru şekilde müdahale etmenizi sağlar. Günlük ve saat başında gelen adetleri takip ederek planlamanızı sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz. Günlük adetleriniz belirlediğiniz gibiyse rahatsınız demektir. Ürün bantlarda dikilmesiyle işler bitmez tabiki bunun ütüsü kalitesi paketlenmesi ve kolilenmesi aşamaları vardır. Dikim sürdükçe bu aşamalar devam eder bu kısımlarından aynı planlama içerisinde takip edilmesi gereklidir. Planladınız mı gerisi artık takip ve izlemedir. Zevkli kısmı bu sanırım her şey istediğiniz gibi sorunsuz gidiyorsa tabiki 🙂

Tekstil sektöründe Endüstri mühendisi iseniz bu yazdıklarıma yakından şahit olmuşsunuzdur…

Planlama ilgi, takip, gözlemleme ve kendi gözün ile görmeden hiç bir şeye inanmama demektir 🙂

 

yazar Levent Güven (18 Posts)