Endüstri Mühendisliği Nedir, Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar

Endüstri Mühendisi ne işe yarar denilmesinden bıktım 🙂  İşte size ayrıntılı olarak anlatıyorum….

Endüstri Mühendisliği Nedir ?

Öncelikle endüstri mühendisliğinin tanımını yapmakta fayda var. Endüstri mühendisliğininin tanımını tek bir cümlede yapmak oldukça zordur gibi bir klişeye girmeden, Endüstri Mühendisliği nedir ve Endüstri Mühendisi kimdir sorularına cevap verelim:

Endüstri Mühendisliği mal, ürün ve hizmetlerin verimli bir şekilde üretim ve dağıtımının yapılmasını; makina, iş gücü, hammadde, bilgi, enerji, çevre ve para gibi kısıtlı kaynaklardan oluşan endüstriyel sistemlerin tasarımını, işletilmesini, yönetilmesini, ve bu sistemlerin  üretkenliğinin ve rekabet gücünün geliştirilmesini sağlayan mühendislik dalıdır.

Tanımda aslında Endüstri Mühendisliği bölümünde okutulan tüm derslerin bir özeti mevcuttur. Endüstri Mühendisleri çalışırken, bir işyerinin nasıl çalıştığını inceler ve daha etkin ve verimli çalışabilmesi için olanakları araştırır.

Endüstri Mühendisliği İş Alanları – Endüstri Mühendislerinin Çalışabileceği Sektörler

Endüstri Mühendisleri birçok sektörde çalışabilirler

Endüstri Mühendislerinin çalışabileceği iş alanları ve sektörler oldukça fazladır. Hemen hemen tüm sektörlerde çalışabilir bir Endüstri Mühendisi desek çok da yanlış olmaz herhalde. Endüstri Mühendisliğinden mezun olduktan sonra büyük ihtimalle okulda okuduğunuz derslerin birçoğu işinize yaramayacaktır, ancak o derslerin insana kattığı vizyon ve bakış açısı, sektörde Endüstri Mühendislerine olan rağbeti oldukça artırmaktadır.

Bankacılık Sektörü: Endüstri mühendisleri bankacılık sektöründe oldukça yoğun çalışmaktadır. Bankalarda müfettiş yardımcısı ya da genel müdürlük ve şubelerde KOBİ bankacılığı, risk yönetimi, satış ve pazarlama gibi alanlarda iş bulabilmektedirler.
Yazılım Sektörü: Yazılım sektörü endüstri mühendisliğinin yıldızının parladığı bir bölümdür. Endüstri mühendisi iseniz yazılım sektöründe iş bulmanız pek de zor değildir. Yazılım analisti, iş analisti, yazılım testçisi gibi işlerde genelde endüstri mühendisleri tercih edilmektedirler.

 

Otomotiv Sektörü: Otomotiv sektöründe üretim planlama, satınalma, tedarik, lojistik gibi alanlarda çalışılmaktadır.

Hızlı Tüketim Malları Sektörü: Son yıllarda çok rağbet gören bir sektördür. Kola, çikolata, cips gibi gündelik tüketilen ürünleri üreten ve satan, PG, Unilever, Ülker, Eti, Pepsi, CocaCola gibi firmalarda üretimden satışa birçok alanda çalışılabilir.

Danışmanlık Sektörü: Danışmanlık sektörü Endüstri Mühendisleri için oldukça popüler bir sektördür. İş analisti vb. gibi görevlerde çalışmaktadırlar.

Kamu Sektörü: Endüstri Mühendisleri devlette de oldukça fazla çalışma imkanına sahiptir. EPDK, BTK, TİB, Rekabet Kurumu, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi birçok kamu kurumunda endüstri mühendisleri çalışmaktadırlar.

Diğer Sektörler: Burada açını açıkça yazmadığımız sağlıktan turizme hemen her sektörde Endüstri Mühendisleri satış, pazarlama, iş analizi, üretim planlama, lojistik, finans, insan kaynakları gibi alanlarda çalışabilirler.

Bu vesileyle Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar sorusuna da cevap vermiş olduk. Genelde çalışırken yapılan iş, işyerinde öğrenildiği için, önemli olan öğrenmeye açık bir vizyona sahip olabilmektedir ve Endüstri Mühendisleri bu vizyona fazlasıyla sahiptirler.

Endüstri Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür – Endüstri Mühendisliğinde Alınan Dersler

Endüstri Mühendisliği doğruyu söylemek gerekirse İşletme gibi bir bölüm değildir. Matematik bilgisinin yoğun olarak kullanıldığı bir bölümdür. Bu nedenle iyi bir sayısal beceri gerektirir.

Endüstri mühendisliği bölümünde alınan dersler limit, türev, integral, olasılık, lineer cebir, diferansiyel denklemler, istatistik gibi temel matematik dersleri, üretim planlama, lojistik, simulasyon gibi endüstri mühendisliği dersleri, seçmeli olarak işletme ve iktisat bölümlerinden temel dersler, temel bilgisayar programcılığı gibi bilgisayar mühendisliği derslerini içerir.

Endüstri Mühendisliği okurken genelde 2 yaz zorunlu staj, ve son sınıfta bitirme projesi yapılır. Sektörel iş deneyimi kazanmak adına oldukça faydalıdırlar.

Endüstri Mühendisliği Akademik Kariyer İmkanları

Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra yurt içi ya da yurt dışında master ve doktora yaptıktan sonra üniversitede hoca olarak kalınabilir. Ayrıca akademik kariyeri işletme, iktisat, ekonomi ve finans alanlarında yapabilmek mümkündür.

 

yazar Levent Güven (18 Posts)